Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Urvali jsme další titul, devátý v řadě!! Absolutorium po rozhodující řežbě výtečné úrovně a strhujícího průběhu patří zlatému Prostějovu i stříbrné Olomouci!

06.05.2017 | Dokonalý zápasový thriller definitivně rozsekl ohromně dramatický souboj prostějovských a olomouckých volejbalistek o letošní mistrovský titul. Závěrečný pátý duel finálové série UNIQA extraligy žen ČR 2016/17 měl absolutně všechno: vysokou kvalitu, extrémní dramatičnost i strhující rozuzlení. Nejtěsnějším poměrem 3:2 nakonec uspěl tým VK AGEL a díky tomu získal zlaté medaile podeváté v řadě za sebou! Klobouk dolů je potřeba smeknout jak před ním, tak před kolektivem VK UP, jehož stříbrná dekorace kousek od senzačního triumfu má nemenší hodnotu! Oboustranně vynikající představení udělalo nádhernou tečku za celou národní sezónou!!

VK AGEL Prostějov – VK UP Olomouc 3:2 (21, -22, 12, -20, 6)

Konečný stav série: 3:2. Rozhodčí: Pecháček a Grabovský. Čas: 128 minut. Diváků: 1600. Sestava Prostějova: Gambová, Herelová, Hindriksen, Emonts, Frigo, Casalis, libero Kovářová – Cruz, Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Olomouce: Kubínová, Dedíková, Sajdová, Napolitano, Michalíková, Strušková, libero Sain – Košická, Čutuk, Dudová, Andreeva, Přibylová. Trenéři: Jiří Teplý a Pavel Háp.
Bodový vývoj – první set: 0:1, 2:1, 2:3, 5:4, 6:7, 7:9, 10:9, 12:10, 12:12, 13:13, 15:13, 16:15, 20:15, 21:18, 23:18, 23:20, 25:21. Druhý set: 0:3, 4:6, 4:9, 7:9, 9:10, 9:12, 14:12, 14:16, 16:16, 17:17, 17:19, 18:22, 19:24, 22:25. Třetí set: 2:2, 6:2, 8:5, 10:5, 10:9, 12:9, 19:10, 24:11, 25:12. Čtvrtý set: 0:2, 1:3, 8:3, 8:6, 9:8, 10:10, 12:10, 14:11, 16:13, 16:16, 19:16, 19:24, 20:25. Pátý set: 1:1, 3:1, 3:3, 10:3, 13:4, 15:6.

Jediná bitva o všechno kdo z koho? To muselo všem už dopředu hodně zvedat adrenalin. Mluvilo se přitom o značné důležitosti začátku sobotního střetnutí, který byl však naprosto vyrovnaný. Oba týmy se střídaly v těsném vedení a jako první získali mírně větší náskok dvou bodů hosté (7:9). Vzápětí ale dala Gambová dvě esa, díky čemuž domácí rychle otočili na 12:10. Nesmlouvavá přetahovaná o každý míč pokračovala, když Agelky těžily z účinnějšího podání a vysokoškolačky zase z lepší obrany (12:12, 15:13, 16:15). Pak přišla rozhodující čtyřbodová šňůra při smečovaném servisu Casalis na 20:15 způsobená jak výbornou prostějovskou defenzivou, tak nevynucenými chybami Olomouce. A zahajovací sadu již favorit bez větších problémů dorazil – 25:21.
Na tento vývoj reagovaly ženy UP mnohem razantnějším vstupem do druhého dějství. Přidaly důraz ve všech činnostech, naopak Čadovy svěřenky citelně ubraly a po dvou sériích tří bodů (0:3, 4:6 – 4:9) se dostaly výrazně dolů. Z nejhoršího pomohlo okamžité dotažení na 7:9, načež nejistota viditelně přešla na stranu Teplého mančaftu. Ten inkasoval uprostřed setu tvrdý úder, neboť Gambová výtečně podávala a její parťačky čtyřikrát vítězně zablokovaly. Nicméně prudký obrat z 9:12 na 14:12 hned devalvovalo několik laciných hrubek AGELu, čímž vedení znovu získal celek z hanácké metropole (14:16). Úřadující mistryně republiky se trápily v útoku i na přihrávce a skvělou defenzivou na síti to nemohly zachránit, tudíž soupeřky hrající tuto fázi komplexněji srovnaly setový stav – 22:25.
Prostějovanky se nenechaly dílčím váháním rozhodit a místo možných obav do toho znovu naplno šláply zkraje třetí části obětavým urváním několika těžkých výměn (2:2 – 6:2). Získaly tím zpátky předchozí pohodu, zatímco častější chybovost přepadla sokyně. Jenže Napolitano a spol. byly trpělivé, brzy nastala jejich šance vrátit se do děje při korekci z 10:5 na 10:9. Přesto děvčata VK neztratila volejbalový lauf, aby novým náporem síly tornáda a umožněným fantastickým servisem Hindriksen důrazně rozhodly o osudu dílu číslo tři (19:10). Rozklížený olomoucký ansámbl se zde absolutně rozsypal a schytal debakl – 25:12.
Pro celý duel to však stále nic neznamenalo, hostující družstvo se ve čtvrtém pokračování mohlo klidně probrat. A přesně k tomu došlo hned na startu, kdy Košická třemi body průběh mače zdramatizovala (1:3). Ovšem odpověď Agelek byla hlasitá. Zase se opřely o super podání (tentokrát Herelové), famózní obranné zákroky v poli i zdařilé útočné kontry, čímž v součtu daly sedm bodů za sebou na 8:3! Asi přemíra euforie ale vedla ke ztrátě koncentrace a pohotové úpéčko bryskně trestalo bleskovým vyrovnáním (10:10)! Nervydrásající řežba v neskutečné divácké atmosféře gradovala, další zápletkou se stal tlakový únik domácí party na 14:11. Leč obhájkyně extraligového stříbra znova vstaly z mrtvých (16:13 – 16:16), vzápětí ještě jednou i s pomocí šesti bloků přímo na zem. Brutální osmibodová šňůra z 19:16 na 19:24 (!!) měla přitom smrtící dopad a poslala finále do soudného tiebreaku – 20:25.
Olomoučanky měly po zázračném zvratu i vzhledem ke dvěma zvládnutým pátým sadám předtím v sérii jasnou psychickou výhodu. Navzdory tomu začala lépe prostějovská družina (3:1) a ačkoliv soupeřky rychle manko zlikvidovaly, následný mega trhák z 3:3 na 10:3, posléze 13:4 definitivně zlomil vývoj výjimečného spektáklu ve prospěch Čadovy ekipy! Po úžasně zvednutých míčích celého kolektivu v obranné fázi se k brilantnímu ofenzivnímu výkonu rozparádila Gambová, jež složila naprosto všechny své smeče. A zlato nakonec přece jen urvaly volejbalistky VK AGEL Prostějov – 15:6 a 3:2!!!

Miroslav Čada (hlavní trenér VK AGEL Prostějov): „Vyhrát finále v posledním pátém setu závěrečného pátého utkání série je samozřejmě nejtěžší ze všeho. Byl tam velikánský nápor na psychiku, ale od začátku zápasu jsme se s tím vyrovnávali dobře. Až chybami v koncovce čtvrté sadě jsme pustili Olomouc zpět do hry, stav 2:1 a 19:16 jsme prostě měli dotáhnout k vítězství. Naštěstí se povedlo celý mančaft v kritických okamžicích před tiebreakem maximálně zmobilizovat a tři faktory nás poté dovedly k vydřenému triumfu: kvalitní servis, výborná obrana a zejména skvěle zakončující Bára Gambová.“
Mareike Hindriksen (kapitánka VK AGEL Prostějov): „Jsem strašně moc hrdá na náš tým, jak bez několika zraněných opor hráčského kádru dokázal otočit celou finálovou sérii a hlavně zvládnout rozhodující pátý zápas doma. Psychický tlak byl obrovský, zvlášť po hrozně ztraceném závěru čtvrtého setu. Ale v rozhodující chvíli jsme se neskutečně semkly, tiebreak zvládly naprosto perfektně a teď prožíváme ohromnou euforii!“
Jiří Teplý (hlavní trenér VK UP Olomouc): „Dnes to bylo nádherné utkání, které svou úrovní i atmosférou strhlo celou halu. Vývoj šel nahoru – dolů a Prostějov si byl vědom toho, že doma musí vyhrát, šel do boje s maximálním nasazením. Což my ale taky. Moc jsme toužili uspět a nakonec asi rozhodla větší útočná síla soupeře, který navíc velice dobře servíroval. Tím pádem jsme měli velké problémy s naším útokem. I přes rozhodující těsnou porážku nelze holkám vůbec nic vyčíst, naopak je můžu jedině pochválit, jak se o titul rvaly srdcem. Chyběl kousek.“
Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Těžko se mi po tak těsně ztraceném rozhodujícím finále hledají slova. Každopádně se hrál pro diváky lukrativní volejbal, bojovat v pátém utkání série na pět setů muselo být nejen pro fanoušky úžasné. S favoritem jsme svedly krásný boj, několikrát se fantasticky vrátily do zápasu. Nakonec ale rozhodl lepší vstup domácích do tiebreaku.“