6TJ Sokol Frýdek - Místek186201029:371339:150322
9TJ Sokol Šternberk182041216:491149:150710

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Anketa
Volejbalistky VK Prostějov v tomto ročníku českých soutěží ještě neprohrály. Udrží tuzemskou neporazitelnost až do konce sezóny 2017/18?

FYZIO LINE TOPlist

Tureckému gigantovi jsme dokázali sebrat hned úvodní set, ale poté favorit nekompromisně otočil vývoj zápasu

12.12.2017 | Duel 1. kola základní skupiny B evropské Champions League 2017/18 mezi VK Prostějov a Fenerbahce Istanbul dopadl dle výsledkových předpokladů, tedy vítězstvím hvězdného souboru z Turecka. Ten se však ze začátku nestačil divit a zástupkyně ČR v prestižní soutěži jim vynikajícím startem sebraly první set. Leč super hru v dalším průběhu neudržely, což vedlo k obratu na konečných 1:3. Přesto naše holky v bitvě s favorizovanou ekipou celé Ligy mistryň rozhodně neudělaly žádnou ostudu, právě naopak.

VK Prostějov – Fenerbahce Istanbul 1:3 (20, -14, -19, -21)

Rozhodčí: Isajlovic (Rakousko) a Sokol (Polsko). Čas: 103 minut. Diváků: 1300. Sestava Prostějova: Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, Weiss, libero Kovářová - Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Istanbulu: Tomkom, Pereira, Toksoy Guidetti, Rahimova, Jerkov, Erdem Dundar, libero Dalbeler Seniye – Akin, Uslupehlivan, Babat, Cakiroglu. Trenéři: Jan De Brandt a Faruk Feray.
Bodový vývoj – první set: 0:2, 3:2, 5:5, 7:5, 8:8, 12:8, 14:10, 14:12, 16:12, 16:14, 18:14, 20:15, 20:18, 21:19, 24:19, 25:20. Druhý set: 0:1, 2:1, 2:5, 3:11, 7:11, 7:13, 8:16, 10:17, 10:19, 14:22, 14:25. Třetí set: 1:1, 1:4, 2:6, 3:8, 4:10, 6:10, 6:12, 7:15, 9:15, 12:18, 12:20, 15:20, 16:23, 19:25. Čtvrtý set: 0:1, 2:1, 4:2, 6:3, 6:6, 8:6, 11:9, 11:11, 12:13, 13:17, 18:17, 19:19, 21:19, 21:25.

Úvodní dvě výměny sice patřily hostům, ale jinak zvládly Hanačky vstup do střetnutí výborně. Neměly větší problémy na přihrávce, díky tomu rychle kombinovaly a vysokou úspěšností útoku neustále držely vedení. Nečekaně často chybující soupeř, jenž vyhodil několik smečí do autu, po ztrátě zahajovací výhody (0:2 – 3:2) pouze dvakrát srovnal na 5:5 a 8:8, jinak měly navrch české mistryně. Jejich odvážná hra na hraně rizika slavila úspěch, na vysoké úrovni zvládaly veškeré činnosti, nevynucené hrubky u nich téměř neexistovaly. Komplexně skvělý výkon celého družstva vyústil v nadmíru slibný stav 20:15, který silně voněl ziskem prvního dějství. Weiss a spol. se pak nenechaly rozhodit ani rychlou korekcí na 20:18, místo obratu znovu zabraly. A v úžasné euforii fantasticky opanovaly celou koncovku – 25:20!
Dalo se předpokládat, že se papírově silnější tým za daného průběhu maximálně zkoncentruje, aby se konečně dostal pořádně do zápasu. K čemuž došlo hned zkraje druhé části. Fenerbahce výrazně zlepšilo svůj výkon ve všech aspektech, dostalo VK pod velký tlak a prostějovský mančaft byl náhle doslova drcen. Kvalitním servisem, těžko chytatelným zakončením i zejména neprostupnými bloky. Zvrat měl tím pádem mohutné rozměry (2:1 – 3:11). Jenže Čadovy svěřenkyně vůbec nic nezabalily a čtyřbodovou šňůrou se vrátily zpět (7:11). Přesto se v tomhle setu moc nechytaly, neboť istanbulský kolos se rozjel na standardní obrátky, přičemž Čadovu partu ničil především obrovitou obranou na síti. Ofenzivní snahy byly často zatlučeny nemilosrdně do taraflexu jako pověstné hřebíky – 14:25.
Když k tomu SK přidal ještě účinné podání + ofenzivní rejdy tažené dvoumetrovou Rahimovou, navázala jeho jasná převaha kontinuálně též na startu třetího dílu (1:4, 4:10). Vékáčko nacházející se pod extrémním tlakem marně hledalo něco, čím by dostalo protivníka do nesnází a sebe nakoplo směrem k počáteční parádě. Klíčový rozdíl spočíval v kvalitě hry tureckých šampiónek. Zatímco na úsvitu mače výkonnostně kolísaly, od sady číslo dva nabraly jistotu a nedávaly domácím ani čuchnout. Teprve od hrozivého skóre 7:15 dokázaly Prostějovanky tuto enormní sílu otupit, načež střední pasáž patřila jejich oživené snaze (15:20). Kouč Jan De Brandt byl dokonce nucen vzít si po dlouhé době oddechový čas. A závěr po něm si favorit bezpečně pohlídal – 19:25.
Naděje domácí družiny na nové zdramatizování krásné řežby svitla v nástupu do čtvrtého pokračování. Děvčata okolo zkušené tahounky Horké jakoby si vzpomněla na svou výtečnou produkci z úvodního dějství a jejich maximální odvaha snoubená se zvýšenou úspěšností všech činností náhle dělala znejistělému suverénovi zase trable. Možná senzace nepřestala žít ani poté, co ženy VK polevily, čehož nachystaný sok okamžitě využil k prudkému otočení stavu (6:3, 11:9 – 13:17). Bryskně totiž následovala famózní série pěti bodů za sebou na 18:17! Hala zaplněná fanoušky bouřila a po zvýšení na 21:19 nescházelo k tiebreaku mnoho. Nicméně Istanbul ve finiši zapnul turbo, přinutil hostitelky k chybám a nemilosrdně udělal za střetnutím tečku – 21:25 a 1:3.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Blahopřeji soupeři k vítězství. Nastoupili jsme proti velice silnému týmu a mě potěšilo, že jsme mu dokázali vyrovnaně čelit na přihrávce i na servisu. Naopak se projevila ohromná kvalita Fenerbahce na blocích, přes které jsme se těžko prosazovali, a útočně nám dělala největší problémy dvojice Rahimova + Pereira. Navzdory porážce ale převládá dobrý pocit z pěkného utkání, jehož většinu jsme zvládli se ctí.“
Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „První set jsme odehrály výborně nejen díky tomu, že protihráčky chybovaly. Ve druhé ani třetí sadě jsme kvalitu neudržely a těžko hledaly cestu, jak na ně. Dominovaly hlavně fyzicky disponované Pereira a Rahimova. Škoda, že jsme pak nedotáhly vedení 21:19 ve čtvrtém setu, tiebreak byl blízko.“
Jan De Brandt (hlavní trenér Fenerbahce Istanbul): „Gratuluji Prostějovu k hodně dobrému výkonu, tlačil nás až k herním limitům především v úvodní a čtvrté sadě. Zpočátku jsme předváděli slabý výkon, ale od druhého setu přišlo výrazné zlepšení zejména na bloku. Celkově jsme nehráli optimálně a tím důležitější je vítězství 3:1.“
Eda Erdem Dundar (kapitánka Fenerbahce Istanbul): „V prvním setu jsme nemohly najít svou hru, soupeř nás hodně tlačil podáním a my dělaly moc chyb. Od druhé sady už jsme se lépe zorganizovaly, začaly hrát jako tým. A otočily vývoj zápasu v náš prospěch. Do dalších utkání se však musíme ještě víc zlepšit."