Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Úvodní zápas o titul jsme zvládli, ale rivalské úpéčko vzdorovalo. Přemohli jsme jej pracně 3:1

21.04.2018 | Boj jaksepatří nabídlo první utkání finálové série UNIQA extraligy žen ČR 2017/18, která je současně hanáckým derby. Většina rozhodujících momentů dramatické řežby však patřila favorizovaným volejbalistkám Prostějova, jež tak udolaly sokyně z Olomouce 3:1 a ujaly se zápasového vedení. Regionální přetahovaná o zlato teď bude pokračovat ve středu 25. dubna od 17.00 hodin ve Sportovní hale Univerzity Palackého.

VK Prostějov – UP Olomouc 3:1 (22, 22, -22, 15)

Stav série: 1:0. Rozhodčí: Grabovský a Krtička. Čas: 102 minut. Diváků: 800. Sestava Prostějova: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová - Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Olomouce: Kubínová, Košická, Čutuk, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Sain – Napolitano, Dedíková, Sajdová, Dudová. Trenéři: Jiří Teplý a Pavel Háp.
Bodový vývoj – první set: 2:2, 2:4, 3:6, 4:8, 6:8, 6:10, 7:13, 9:13, 11:14, 11:16, 12:18, 15:18, 18:19, 20:20, 21:22, 25:22. Druhý set: 3:0, 5:1, 5:4, 6:6, 7:8, 8:10, 10:10, 11:12, 13:12, 14:15, 15:17, 17:18, 17:20, 22:20, 24:21, 25:22. Třetí set: 2:0, 2:2, 3:6, 6:9, 9:9, 11:10, 14:13, 14:15, 17:16, 17:18, 18:22, 19:23, 21:23, 22:25. Čtvrtý set: 5:0, 7:2, 7:4, 9:5, 9:7, 11:7, 13:8, 15:9, 18:13, 22:13, 23:15, 25:15.

Vstup do střetnutí je vždy důležitý, zvlášť pokud jde o zahajovací duel titulového zápolení. A start vyšel mnohem lépe hostujícímu družstvu. Jeho plejerky bezproblémově přihrávaly, dost úspěšně zakončovaly a hlavně skvěle bránily. Jak na síti, tak zejména v poli, kde zvedly několik fantastických míčů. Domácím hráčkám naopak chybělo účinnější podání a právě kvalitnější defenziva, ta velmi citelně. Vyústěním tohoto dění byl nečekaně jasný průběh vstupního dějství ve prospěch úpéčka, a to hodně dlouho. Konkrétně do stavu 12:18, který se zdál rozhodující. Leč nebyl. Prostějovský mančaft v tu chvíli odhodil viditelnou nejistotu, možná i nervozitu či menší rozehranost. A komplexně pozvedl svůj výkon na jinou, podstatně vyšší úroveň, což soupeře odsoudilo ve zbytku sady téměř k roli statisty. Klíčové přitom bylo bleskové dotažení na 18:19, stěžejní pak finální obrat z 21:22 v režii neomylně útočící Horké – 25:22.
Pohodu ze závěru setu si bojovnice VK přenesly do počáteční fáze druhého (5:1), ovšem vzápětí je přibrzdily dva bodové bloky protivnic (5:4). Obranná činnost katapultovala olomoucký celek zase nahoru, znamenala též návrat předtím ztraceného sebevědomí (7:8, 8:10). Každopádně se hrál oboustranně špičkový volejbal, atraktivní pro necelou tisícovku fanoušků v hledišti. V další pasáži se poměr sil na palubovce naprosto vyrovnal, každý chvilku tahal pilku (13:12, 14:15). A vysokoškolačky se mohly opřít o vyšší úspěšnost ofenzivy, zatímco Čadovy svěřenkyně udělaly několik nevynucených chyb. Tím se mírně utrhly na 15:17 a posléze na 17:20, díky čemuž šly do koncovky opět s výhodou. Ani tentokrát však nestačila, neboť úřadující mistryně republiky v kritické situaci znovu prokázaly svůj potenciál. Při výborném servisu Emonts otočily pětibodovou šňůrou na 22:20, aby hned poté tuhle část zkušeně zavřely – 25:22.
Pro ženy UP musel být takový průběh a dvakrát promarněná obří šance na zisk setu nadmíru frustrující. Nic ale nevzdávaly a rychle nabrané manko zkraje třetího dílu razantně zvrátily (2:0 – 3:6). Domácí kolektiv se prostě nevyvaroval krátkodobých výpadků, jež rival tažený Michalíkovou dokázal trestat. Jenže i Teplého družině scházela větší stabilita, proto neustále přicházel o svůj náskok (6:9 – 9:9). Rovnocenné drama pokračovalo nepřetržitě většinu sady s tím, že šlo o neustálou přetahovanou maximálního rozdílu o jeden bodík (11:10, 14:15, 17:16). Než Olomoučanky podnikly prudký výpad při účinném podání Košické z 18:18 na 18:22. A do třetice už Weiss a spol. nepříjemnou ztrátu nesmazaly, konkurentky si naopak finiš pohlídaly – 22:25.
Naděje obhájkyň extraligového stříbra tak žila, avšak dostala povážlivé trhliny nekompromisním odpichem papírově silnější ekipy do čtvrté edice vzrušujícího mače (5:0). Nicméně tahle převaha se postupně tenčila, až se poměrně brzy skoro rozplynula (9:7). To znamenalo pro členky vékáčka impuls, aby zas pořádně zabraly, což se přesně stalo. Celá sestava v čele s vynikající Horkou ukázala, nač herně má, a stále unavenější soupeřky ve zbytku duelu působivě převálcovala – 25:15 a 3:1.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Úvod byl pro nás těžký, zápas dlouho probíhal naprosto vyrovnaně a dokonce jsme museli opakovaně dohánět nemalou ztrátu. To se v úvodních dvou sadách povedlo, což mělo na osud střetnutí podstatný vliv. Následně jsme si utkání přece jen zkomplikovali, ale závěr už vyzněl jasně pro nás. Co se týče jednotlivých činností, na podání to bylo vyrovnané, zatímco na přihrávce, bloku i v útoku jsme měli o trochu větší úspěšnost. A klíčovou roli sehrála Hela Horká, která výborně zakončila spoustu důležitých balónů. Celkově se projevilo, že proti sobě hrají dva kvalitní týmy, čemuž odpovídala i vysoká úroveň střetnutí.“
Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Utkání jsme nezačaly dobře a v prvním setu byl soupeř dlouho lepší, trochu podobně se vyvíjela i druhá sada. Pokaždé se nám ale podařilo nepříznivý vývoj otočit, což bylo pro celý zápas klíčové. Stejně jako naše výrazné zlepšení ve čtvrté části. Věděly jsme, že to ve finále nebudeme mít jednoduché, tím důležitější je první dosažené vítězství série.“
Jiří Teplý (hlavní trenér UP Olomouc): „Začali jsme velice dobře a koncentrovaně, s kvalitním servisem i obranou. Tím jsme si pokaždé vypracovali slibné vedení, ale bohužel nedokázali vysoké nasazení vydržet až do konce dvou úvodních setů. V závěrech nám chyběla potřebná agresivita. Vyšlo to až ve třetí sadě, kde soupeř možná pod dojmem dosavadního vývoje trochu polevil a my jsme toho využili. Jenže pak nám asi došly fyzické síly po náročně dlouhé semifinálové sérii proti Ostravě, holkám viditelně scházela energie. Obecně rozhodla především rozdílová hráčka Helena Horká, přes kterou domácí zakončovali většinu stěžejních míčů.“
Katarína Dudová (kapitánka UP Olomouc): „Můžeme jen litovat prvních dvou setů, které jsme měly výborně rozehrané. Prostějov je ale v koncovce oba otočil ve svůj prospěch z našeho až šestibodového vedení, což rozhodlo. Kdybychom aspoň jeden z nich získaly, mohlo utkání vypadat o dost jinak, nám by se rozhodně hrálo ještě lépe.“