Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Naše ženy svedly proti Dukle znovu pětisetovou bitvu. A stejně jako na turnaji v Bratislavě jí i doma podlehly těsně 2:3

28.09.2018 | Čtvrteční přípravný zápas prostějovských volejbalistek na vlastním hřišti s Libercem nakonec nebyl závěrečným přátelákem před startem nového ročníku extraligy, neboť generálkou se stane až operativně domluvené střetnutí proti Přerovu (úterý 2. října od 16.15 hodin opět doma v hale Sportcentra DDM). Každopádně ženy VK a Dukly spolu sehrály kvalitní vyrovnaný mač, který ve prospěch hostujícího celku rozhodl až tiebreak nejtěsnějším poměrem 13:15. Stejně jako v nedávném vzájemném duelu na bratislavském Slávia EU Cupu.

VK Prostějov – Dukla Liberec 2:3 (21, -20, 12, -19, -13)

Rozhodčí: Němeček. Čas: 110 minut. Diváků: 100. Sestava Prostějova: Kojdová 8, Bezhandolska 10, Horká 25, Nová 23, Kozmík 10, Zatloukalová 2, libero Slavíková – Polášková 3, Šmídová, Toufarová. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Liberce: Kopecká 3, Štochlová 1, Kohoutová 12, Pišteláková 24, Šustrová 4, Candráková 2, libero Dostálová – Mikšíková 15, Holubcová 5, Vaňková 1, Veselá 5. Trenéři: Libor Gálík a Dita Gálíková.
Bodový vývoj – první set: 0:2, 3:2, 5:5, 7:5, 9:6, 11:8, 11:11, 12:13, 14:15, 16:15, 16:17, 19:17, 19:20, 23:20, 25:21. Druhý set: 0:1, 3:1, 3:3, 4:5, 7:6, 8:8, 10:8, 10:13, 12:13, 12:17, 15:17, 15:19, 18:21, 18:24, 20:25. Třetí set: 3:0, 8:1, 8:3, 12:4, 12:8, 15:9, 18:10, 23:11, 25:12. Čtvrtý set: 1:1, 1:3, 3:5, 6:5, 6:7, 9:9, 9:11, 10:13, 11:15, 13:17, 15:17, 16:18, 16:21, 18:22, 18:24, 19:25. Pátý set: 1:0, 1:2, 3:3, 3:8, 5:8, 7:10, 7:12, 8:14, 13:15.

Oba soupeři mají v nadcházející sezóně medailové ambice a jejich souboj podle toho vypadal. Většinu času měl vysokou úroveň, byť se jeden či druhý tým samozřejmě nevyvaroval ani chyb, místy až školáckých. A rovněž se objevily pasáže, kdy jedno družstvo vyloženě dominovalo a to druhé vůbec nestačilo.
Všechny sady se přitom lišily.
Úvodní byla nejvíc vyrovnaná, skóre se několikrát přelilo na tu či onu stranu. Rozhodl až finální obrat z 19:20 na 25:21. Hanačky pak měly zpočátku mírně navrch i ve druhém dějství (10:8), jenže vzápětí je postihl tradiční výpadek a během dvou postavení nabraly klíčovou ztrátu 12:17. Koncovku si Severočešky bezpečně pohlídaly.
Následná třetí část měla nejjasnější průběh, neboť prostějovský mančaft do ní skvěle odstartoval (8:1) a kromě jedné čtyřbodové šňůry inkasovaných bodů z 12:4 na 12:8 předváděl špičkový volejbal. Proto se zrodil dílčí debakl 25:12. Nicméně liberecký soubor se z útlumu dokázal zvednout a čtvrtý díl od stavu 9:9 patřil jemu. Zase náhlým náporem odskočil na 11:15, aby s využitím nevynucených hrubek vékáčka bez potíží dospěl k setovému srovnání poměrem 19:25.
Rozhodující tiebreak výrazně ovlivnila série pěti bodů Dukly (3:3 – 3:8), načež se domácí ženy dlouho marně snažily s mankem něco udělat. Teprve za zdánlivě rozhodnutého skóre 8:14 dobře zaservírovala Bezhandolska, hostující děvčata pod tlakem znejistěla a rázem na světě bylo pět odvrácených mečbolů (13:14). Ovšem jak to v podobných situacích chodí, ten poslední už vedoucí kolektiv využil – 13:15 a 2:3.
Pokud nahlédneme do zápasových statistik, vládly jim v hanáckých barvách ostřílená univerzálka Helena Horká (25 bodů, užitečnost +20) a smečařka Lucie Nová (23 bodů, užitečnost +14, 4 esa), blýskly se ještě blokařky Veronika Bezhandolska výborným útokem (úspěšnost zakončení 69 procent) i Gabriela Kozmík účinnou obranou na síti (6 vítězných bloků). Ansámbl zpod Ještědu hodně táhla Nikola Pišteláková na účku (24 bodů, užitečnost +16).
„Dnešní utkání vypadalo jako většina našich předchozích v přípravě, je to stále stejná písnička. Kvalitní volejbal založený na solidní přihrávce, slušné obraně a jistém útoku zvládáme předvádět jen v některých úsecích nebo maximálně jednu až dvě sady, ale nikoliv celé tři sety za sebou. Vždycky začneme často chybovat a mnohdy jde o vyloženě lehké hrubky v různých činnostech, které bychom v takovém množství dělat neměli. Problém přitom nespočívá pouze na příjmu, neboť zaváhání se dopouštíme i při bránění, někdy řadou zahozených podání, zbytečně vyházených útoků, nepřesných nahrávek či špatnou mezihrou, v níž míváme zmatky. Z nedostatku koncentrace tak naši hru pořád sráží velké výkyvy, což byl také obrázek tohoto zápasu s Libercem. Jeden set jsme zvládli výborně, jeden dobře a tři hůře, čemuž odpovídá konečný výsledek. Každopádně jsem rád za možnost odehrát tenhle přátelák proti silnému soupeři, který je podle mě jedním z hlavních aspirantů na extraligové stříbro nebo bronz,“ shrnul ve čtvrtek večer kouč volejbalistek VK Prostějov Lubomír Petráš.