Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Z jasné partie bylo nakonec drama, přišli jsme o vedení 2:0 na sety. Přesto holky urvaly vítězství v tiebreaku

11.10.2018 | Střetnutí 2. kola UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 mezi Prostějovem a Olympem Praha směřovalo k suverénnímu triumfu báječně rozjetých domácích volejbalistek. Ty však neudržely svůj kvalitní výkon, naopak hostující děvčata se od třetí sady výrazně zlepšila a původně hladký zápas nakonec dospěl až do tiebreaku. V něm družstvo VK vydřelo nejtěsnější výhru, za kterou bralo dva body do tabulky, zatímco soupeřky dostaly aspoň jednobodovou odměnu.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:2 (11, 16, -21, -22, 13)

Rozhodčí: Kavala a Spáčil. Čas: 126 minut. Diváků: 350. Sestava Prostějova: Polášková 16, Rutarová 10, Horká 22, Kojdová 15, Kozmík 12, Zatloukalová 3, libero Slavíková – Weidenthalerová 1, Šmídová, Toufarová 1, Bezhandolska, Nová. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Olympu: Cihlářová, Staňková 10, Vojíková 1, Kalhousová 12, Komárková 17, Šimáňová 10, libero Stavinohová – Vincourová 4, Yakushina 2, Bartecká 8. Trenéři: Stanislav Mitáč a Martin Hroch.
Bodový vývoj – první set: 3:0, 7:1, 11:2, 13:3, 15:6, 19:6, 20:8, 22:8, 25:11. Druhý set: 0:1, 2:1, 3:3, 5:3, 7:6, 10:6, 13:7, 15:8, 17:9, 17:11, 18:13, 21:13, 22:15, 24:15, 25:16. Třetí set: 0:2, 2:4, 4:4, 6:5, 6:7, 9:10, 12:10, 14:11, 14:13, 16:13, 17:16, 18:19, 20:20, 20:24, 21:25. Čtvrtý set: 1:1, 3:1, 3:6, 9:6, 12:9, 12:12, 13:14, 15:14, 16:17, 18:17, 19:18, 19:22, 22:23, 22:25. Pátý set: 1:0, 1:3, 3:3, 4:5, 7:5, 9:6, 9:8, 11:10, 13:10, 14:11, 15:13.

Vynikající start měly Hanačky do čtvrtečního duelu. Až to v zahajovací sadě vypadalo, že v hale Sportcentra DDM dál válí mezinárodně složený ansámbl plný zahraničních hvězd. I nově přebudovaný tým vékáčka však soupeřky od prvních výměn nemilosrdně demoloval veskrze kvalitním výkonem, když se mu dařily naprosto všechny herní činnosti. Počínaje servisem přes přihrávku, mezihru, nahrávku a útok až po obranu. Včetně mnoha pěkných smečí nebo působivých bloků. Naopak Pražankám nešlo vůbec nic, jejich ztráta neustále rostla. Až málem došlo na jednociferné skóre – 25:11!
Vyrovnaný úvod druhé části (3:3) napovídal, že další průběh mače nemusí být už tak jednoznačný. Což se potvrdilo, ale jen částečně. Plejerky Olympu přestaly chybovat natolik extrémně, ovšem pořád se nacházely pod značným tlakem dobré prostějovské hry. Úřadující mistryně republiky se naplno rozjely opět od stavu 7:6, aby za několik minut šňůrou povedených prvků utekly na 13:7, posléze až 17:9. Tři stovky věrných fanoušků aplaudovaly naprosté dominanci svého družstva, jenž trestal každé zaváhání PVK. Hosté se ještě chytili dílčí korekcí (18:13), nicméně v koncovce znovu odpadli – 25:16.
Dramatičtější zápletka nastala teprve zkraje třetího dějství. Pražský výběr zpřesnil příjem, zlepšil i ostatní činnosti a rázem začal vedoucímu kolektivu zatápět (2:4). Petrášovy svěřenkyně totiž vyráběly hrubky včetně nevynucených (zejména na podání), které předtím nedělaly. Mírně ztrácely do stavu 9:10, kdy zase přidaly plyn a pomohly si defenzivou na síti. Rychle bylo otočeno na 12:10 + 14:11, leč rozhodnutí tenhle moment neznamenal. Olymp zvedala čerstvá posila Vincourová, někdejší Agelka, a ženy VK znejistěly (17:16, 18:19). Rozpoutal se velký boj o každý míč, favoritkám chybělo důraznější zakončení. Klíčový dopad pak měly čtyři hostující body za sebou v úplném závěru z 20:20 na 20:24, jež bitvu poslaly vstříc pokračování – 21:25.
Hanáckým divám z útlumu nepomohl ani lepší vstup do čtvrtého dílu (3:1), neboť vzápětí je protivnice potrápily servisem i bloky (3:6). Jenže zničehonic se vývoj znova naprosto změnil. Účinně zapodávala Rutarová, celému mančaftu Prostějova skvěle vyšlo šest výměn v řadě a série na 9:6 poslala Horkou a spol. do výhody. Nikoliv nadlouho, houpačka vynesla poté nahoru bojující soupeřky (12:9 – 12:12, 13:14). Podle stejného scénáře nahoru – dolů se jelo i nadále, přičemž domácí volejbalistky neudržely nervy ani techniku při vedení 19:18. Viditelně klidnější Mitáčovy ovečky zvrátily na 19:22 a náskok už navzdory chvilkovému snížení (22:23) uhájily – 22:25.
Šlo se tedy do tiebreaku, v němž přetahovaná gradovala. Družstvo v modrém zažehnalo nový výpadek (1:0, 1:3, 3:3), na červeně oděné hráčky sedla horší pasáž pro změnu o pár minut později (4:5 – 7:5). Po téhle definitivně poslední obrátce nedokázaly Olympačky položit balón útokem, ale zato vystřihly pět bodových bloků, když se obhájkyně titulu rovněž trápily ofenzivně. Mnohokrát zakončovaly na odskočení do většího rozdílu, leč marně, a tak při oboustranně dominujících obranách došlo k téměř infarktovému rozuzlení. Od skóre 11:10 si domácí skvadra vypracovala tři mečboly (14:11), aby proměnila až ten třetí – 15:13 a 3:2!

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře hlavně obranou jak na síti, tak v poli. Tím jsme drželi útok Olympu v prvních dvou setech na hodně nízké úspěšnosti a měli jasně navrch. Potom se soupeř rozehrál i naší zásluhou, neboť jsme přestali být důrazní ve všech činnostech, přestali tolik tlačit, naopak začali víc chybovat. Nejvíc dolů šla kvalita našeho podání i útoku, servírovali jsme slabě a zakončovali někdy až naivně. Hostujícímu týmu pomohla na nahrávce Pavla Vincourová, průběh se vyrovnal. A ztratili jsme těsnější koncovky třetí i čtvrté sady. Já si cením toho, že v tiebreaku holky zabojovaly, dokázaly se opět herně zlepšit a dosáhnout na domácí vítězství. Zdůrazňoval jsem jim, ať stále jdou nebojácně za výhrou, a přes problémy si poradily alespoň k výsledku 3:2.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Já si myslím, že to bylo utkání na hodně slušné úrovni. Dva sety jsme odehrály skvěle, ale pak byl problém, že jsme přestaly tlačit servisem a kvalitní nahrávačka hostů začala dobře rozhazovat jejich zpřesněný příjem. I když jsme ztratily vedení 2:0, nešlo o žádný velký výpadek jako v přípravě, spíš chyběl pořádný důraz. A soupeřky šly dost nahoru. Nakonec můžeme být určitě rády za dva body, které jsme si vydřely.“
Stanislav Mitáč (hlavní trenér PVK Olymp Praha): „Zhodnotím to jako fotbalový kouč, na dva poločasy. Ten úvodní se nám hrubě nepodařil a největší příčinu vidím v tom, že na nás pořád doléhá ztráta první nahrávačky Kačky Valkové. Od začátku dnes šla na tento post Anetka Cihlářová, ale nic se nám nedařilo a dva sety jsme hráli vyloženě špatně. Od třetího už nám hodně pomohla pondělní posila Pája Vincourová, se kterou se sice holky zprvu hledaly, ovšem postupně šel výkon celého týmu nahoru. Holky nesložily zbraně, stejně jako v přípravě bojovaly a zbytek zápasu odehrály velice dobře. Určité výhrady mám k tiebreaku, celkově však jsem spokojen i s porážkou 2:3. Bod z Prostějova se počítá a věřím, že nás povzbudí do dalších utkání.“
Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Náš první zápas venku jsme začaly dost nervózně a nehrály dobře, úvodní set byl vyloženě špatný. Během druhé sady jsme si víc zvykaly na zdejší prostředí, pomalu se lepšily. A třetí i čtvrtý set už byly z naší strany super, výkon šel hodně nahoru. Ani tiebreak jsme neodehrály nijak zle, ale v jednom postavení nám soupeřky utekly na rozdíl dvou tří bodů a tuhle ztrátu jsme už nedotáhly. Přesto celkově dobré utkání, bod z Prostějova určitě bereme.“