Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Po velice špatném začátku jsme se zvedli a důležitý mač proti družstvu z jihomoravské metropole otočili na 3:1

13.12.2018 | Značné výkyvy provázely utkání 13. kola UNIQA extraligy ČR 2018/19 mezi volejbalistkami Prostějova a Šelem Brno. První set patřil dominantním způsobem čtvrtému týmu průběžného pořadí, pak ale ženy VK vývoj obrátily včetně drtivého vítězství ve třetí sadě. A neboť urvaly i dramatickou čtvrtou, potvrdily v bitvě tabulkových sousedů oprávněnost své třetí pozice.

VK Prostějov – VK Šelmy Brno 3:1 (-12, 21, 9, 22)

Rozhodčí: Slezák a Spáčil. Čas: 94 minut. Diváků: 350. Sestava Prostějova: Nová 13, Bezhandolska 6, Horká 23, Toufarová 9, Kozmík 9, Zatloukalová 1, libero Slavíková – Kojdová, Šmídová, Weidenthalerová, Rutarová. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Brna: Nováková 2, Janečková 18, Kočvarová 7, Matuszková 22, Beránková 10, Kuželová 3, libero Chlumská – P. Pospíšilová, A. Pospíšilová 2. Trenéři: Martin Gerža a Ján Namešanský.
Bodový vývoj – první set: 1:0, 1:10, 3:10, 5:11, 6:12, 6:15, 7:18, 8:21, 11:22, 11:24, 12:25. Druhý set: 1:1, 3:1, 4:3, 6:3, 6:5, 11:5, 12:6, 12:11, 15:14, 17:14, 19:15, 21:16, 21:20, 23:20, 25:21. Třetí set: 1:1, 3:1, 3:3, 8:3, 12:4, 18:5, 21:6, 23:9, 25:9. Čtvrtý set: 2:2, 5:2, 5:4, 7:6, 9:6, 9:8, 11:8, 13:10, 13:12, 17:15, 17:18, 19:20, 23:20, 25:22.

Hodně nečekaný úvod měl moravský souboj. Hanačky vůbec nechytily nástup, jejich hra byla veskrze mizerná a soupeřkám se naopak vše dařilo. Což vyústilo v šokující desetibodovou šňůru z 1:0 na 1:10 (!) při podání Janečkové. Pak to chvíli vypadalo na domácí probuzení (5:11), leč vzápětí přišel další nápor hostů až na 8:21! Šelmy byly o parník lepší, ačkoliv postrádaly elitní blokařky Boulovou s Bergrovou. A totálně rozhozené vékáčko nedokázalo klást v podstatě žádný odpor – 12:25!
Dámám v růžovém pomohla pauza po zahajovacím dějství, od začátku druhého působily jako vyměněné. Přestaly extrémně chybovat, dostávaly protivnice pod mnohem větší tlak veškerými činnostmi a od stavu 6:5 nasadily ke svému trháku na 11:5. Hrubky zde přešly na opačnou stranu sítě, nicméně nápor nevydržel. Okamžitě jej vystřídal nový výpadek, pro změnu úřadovaly Brňanky. A opět v postavení se servírující Janečkovou (12:6 – 12:11). Startovalo se tedy odznovu, v další pasáži oba celky ztrátovaly. Než Horká a spol. konečně předvedly, na co herně mají, aby podnikly klíčový únik z 15:14 na 21:16. Sice vzal bleskově za své (21:20), ale koncovku mírné favoritky bezpečně zvládly – 25:21.
Startovací fázi třetí části silně ovlivnila jiná série bodů v řadě za sebou, tentokrát při podání Horké (3:3 – 8:3). Prostějovanky dokázaly kvalitní obranou mnohem častěji zastavovat do té doby řádící duo Janečková + Matuszková, vyšponovaly týmový výkon do maximálních obrátek. A rázem to byly ony, kdo válcoval (12:4, 18:5, 21:6). Sada číslo tři se velmi podobala té první, jen v obráceném gardu, tudíž vynikající sestava v základním složení oplatila Geržovým svěřenkyním předchozí dílčí debakl, i s úroky a jednociferně – 25:9!
Rovněž na úsvitu čtvrtého dílu měla parta VK viditelně navrch, avšak přibrzdilo ji několik nevynucených zaváhání, čehož Jihomoravanky využily k několikerému návratu do zápasového děje (5:2 – 7:6, 9:6 – 9:8, 13:10 – 13:12). Přesto Petrášovovy ovečky stále zůstávaly ve vedení, byť na palubovce hořela vyrovnaná bitva o každý míč. Zápletka ještě vygradovala poté, co Šelmy tažené skvělou Matuszkovou otočily ze 17:15 na 17:18. Dramatickou i divácky atraktivní podívanou definitivně rozetnula šňůra čtyř výměn (19:20 – 23:20) včetně dvou vítězných bloků, která domácí mančaft poslala vstříc vydřenému úspěchu – 25:22 a 3:1.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Náš vstup do zápasu byl hrozně vlažný, holky vůbec nevěděly, kde je sever a na hřišti působily dojmem, jako by hrály volejbal poprvé. Naštěstí jsme se z toho postupně dostali a přes problémy ubránit Terezu Matuszkovou vybojovali tři body, což je nejdůležitější. Náš výkon ale poznamenaly velké výkyvy, chvílemi jsme měli nemalé problémy ve všech činnostech.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Začátek jsme měly dost špatný, ale takový je někdy ženský volejbal, nedělala bych z toho vědu. Podstatné bylo, že jsme se od druhého setu zvedly, vyrovnaly a například třetí sadu odehrály výborně. Rozhodující pak samozřejmě byl vybojovaný čtvrtý set, kterým jsme dosáhly na tříbodové vítězství. Takže nakonec splněný cíl.“
Martin Gerža (hlavní trenér VK Šelmy Brno): „Domácí hráčky nebyly ze začátku koncentrované, proto jsme snadno vyhráli první set. Od druhého se ale průběh změnil, soupeř postupně získával převahu. Škoda vyrovnaného závěru čtvrté sady, kde jsme udělali dvě zbytečné chyby a nakonec nevezeme ani bod. Prostějovu gratulujeme k vítězství.“
Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas probíhal hodně nahoru a dolů tím, jak se otáčela úspěšnost na příjmu. V úvodním setu nám šel skvěle a Prostějovu vůbec, třeba ve třetím přesně naopak. Čtvrtý byl vyrovnaný, sahaly jsme po tiebreaku. Těsně to však nevyšlo. Nelíbil se mi výkon rozhodčích, kteří zbytečně zasahovali do utkání a místy jej tím kazili.“