Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Ohlédnutí za střetnutím Dukla Liberec versus VK Prostějov v ohlasech a statistikách: vynikající Horká a hostující bloky

10.02.2019 | Liberecké prokletí této sezóny konečně zlomily volejbalistky Prostějova. Po čtyřech těsných prohrách 2:3 s tímto soupeřem (dvou v přípravě + dvou v extralize) dokázaly Duklu poprvé v aktuálním ročníku porazit, a to 3:1 na jejím hřišti.

HLASY

Libor Gálík (hlavní trenér Dukly Liberec): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, byli progresivní na podání i v útoku. Od druhého setu se situace zcela obrátila a Prostějov nás stejnými zbraněmi přehrával. Nicméně už ve třetím a potom ve čtvrtém setu se hrál vynikající volejbal, my jsme doplatili na neuhrátí spousty bodových míčů a Prostějov měl Helenu Horkou, která předvedla vynikající výkon.“
Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „My jsme do utkání vstoupili špatně a v prvním setu nedokázali ubránit vynikající Nikolu Pištělákovou. Od druhého setu jsme se ale zvedli na přihrávce a zápas rozhodli hlavně výborným blokem, klíčová byla samozřejmě dramatická koncovka čtvrté sady. Povedlo se nám zvládnout ji i celé střetnutí, z čehož máme radost.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „První set byl z naší strany takový příjezdový, pak už jsme hrály svou hru. Volejbal to byl velmi kvalitní a my jsme rády, že jsme zvládly koncovku čtvrtého setu a tím i celý zápas.“

STATISTIKY

Největší rozdíl mezi oběma družstvy spočíval jednoznačně v obraně na síti, kde Hanačky nasbíraly více než dvojnásobný počet vítězných bloků (8:19). K tomu se mohly opřít o znatelně lepší útok (úspěšnost 34:39 procentům), naopak na přihrávce měl navrch domácí kolektiv (úspěšnost 38:31 procentům) a vyrovnanost na servisu (esa 7:7) byla jen zdánlivá, neboť hosté zkazili o sedm podání víc (4:11).
Stěžejním faktorem se určitě stalo, že v úvodní sadě nezadržitelně zakončující Nikolu Pištělákovou (celkem 16 bodů) prostějovská defenziva od druhé části výborně eliminovala. Z libereckých hráček ještě zaujaly střeďačky Kateřina Kohoutová kvalitním smečováním (úspěšnost 73 procent) i Michaela Candráková výtečným bráněním (7 bloků) a libero Veronika Dostálová dobrým příjmem (úspěšnost 63 procent).
Na straně VK excelovala univerzálka a kapitánka v jedné osobě Helena Horká, jež soupeřky rozstřílela 29 body (22 útoků + 4 bloky + 3 esa) při souhrnné užitečnosti +20! A hlavně v rozhodujícím závěru byla nezastavitelná. Vydařený duel absolvovala blokařka Eva Rutarová (14 bodů včetně 5 bloků, zakončení 57 procent), takřka stejně často skórovala i smečařka Lucie Nová (13 bodů). A jak už bylo řečeno, všechny hostující plejerky vystavěly na saku báječnou defenzivní hradbu.
TÝMOVÉ
Úspěšnost útoku:
Liberec 34 % - Prostějov 39 %.
Úspěšnost přihrávky (positive + excelent): Liberec 38 % + 26 % - Prostějov 31 % + 17 %.
Podání – esa/chyby: Liberec 7/4 - Prostějov 7/11.
Bodové bloky: Liberec 8 - Prostějov 19.
Celková užitečnost: Liberec +22 - Prostějov +44.
INDIVIDUÁLNÍ
Nejvíc bodů:
Nikola Pištěláková 16, Lucia Mikšíková 15, Anna Šotkovská 12, Michaela Candráková 11 – Helena Horká 29, Eva Rutarová 14, Lucie Nová 13, Marie Toufarová 10.
Nejvíc bodových útoků: Nikola Pištěláková 16, Anna Šotkovská 12, Lucia Mikšíková 11 – Helena Horká 22, Lucie Nová 10, Eva Rutarová 8.
Nejvyšší úspěšnost útoku: Kateřina Kohoutová 73 %, Lucia Mikšíková 38 %, Nikola Pištěláková 35 % - Eva Rutarová 57 %, Veronika Bezhandolska 55 %, Helena Horká 45 %.
Nejvíc bodových bloků: Michaela Candráková 7, Lucia Mikšíková 1 – Eva Rutarová 5, Helena Horká 4, Veronika Bezhandolska, Lucie Nová a Marie Toufarová 3.
Nejvíc es: Lucia Mikšíková a Michaela Candráková 3, Kateřina Kohoutová 1 – Helena Horká 3, Michaela Zatloukalová 2, Eva Rutarová a Marie Toufarová 1.
Nejvyšší úspěšnost přihrávky (positive + excelent): Veronika Dostálová 63 % + 47 %, Lucia Mikšíková 38 % + 24 %, Lucie Kolářová 30 % + 10 % - Marie Toufarová 38 % + 23 %, Tereza Slavíková 30 % + 13 %, Lucie Nová 27 % + 9 %.
Největší užitečnost: Nikola Pištěláková a Kateřina Kohoutová +8, Michaela Candráková +6, Lucia Mikšíková +3 – Helena Horká +20, Eva Rutarová +12, Veronika Bezhandolska +7, Marie Toufarová +6.