9 TJ Sokol Frýdek - Místek21402151361:171814

Minulé zápasy
Facebook hráček

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Pohárové Final Four nám strašně těsně uteklo. Odvetu čtvrtfinále jsme prohráli a ve zlatém setu neproměnili dva mečboly

13.01.2022 | Akční thriller jako od režisérského mistra filmového umění připomínala čtvrtfinálová odveta Českého poháru žen 2021/22 mezi prostějovskými a olomouckými volejbalistkami. Tým VK nevyužil venkovní vítězství 3:1 z úvodního vzájemného střetnutí, druhý duel na vlastní palubovce prohrál stejným poměrem. A nakonec nezvládl ani dodatečný zlatý set, byť měl v jeho závěru dva mečboly na postup. V předchozím duelu o něco lepší družina UP je odvrátila a se štěstím pak slavila průnik mezi elitní kvarteto ČP využitím svého třetího mečbolu.

VK Prostějov – UP Olomouc 1:3 (-22, 14, -19, -22), zlatý set 17:19

Výsledek prvního zápasu: 3:1. Postoupila: Olomouc.
Rozhodčí: Vachutka a Horký. Čas: 139 minut. Diváci: 350. Sestava Prostějova: Bajusz 1, Fričová 26, Kvapilová 5, Faltínová 20, Smolková 6, Löff 10, libero Stavinohová - Dvořáčková. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Olomouce: Silva 26, Kneiflová 2, Babič 3, Šepelová 15, Blanco 9, Štimac 3, libero Kulová – Šmídová 1, Mostsitska 7, Herdová 10. Trenéři: Martin Hroch a Lukáš Miček.
Bodový vývoj – první set: 0:1, 2:1, 2:4, 4:6, 7:6, 11:10, 11:13, 14:16, 16:16, 18:18, 18:21, 19:23, 21:23, 22:25. Druhý set: 1:0, 1:3, 4:3, 9:4, 11:5, 14:6, 14:9, 16:9, 17:11, 20:11, 22:12, 23:14, 25:14. Třetí set: 0:2, 3:2, 3:6, 5:6, 5:8, 6:10, 8:10, 9:11, 9:13, 9:15, 11:15, 13:16, 13:19, 14:20, 17:20, 17:22, 19:22, 19:25. Čtvrtý set: 0:1, 2:1, 3:3, 5:3, 5:5, 7:5, 10:6, 12:7, 13:8, 13:13, 14:15, 16:15, 16:18, 18:18, 18:20, 20:20, 21:21, 21:24, 22:25. Zlatý set: 0:2, 1:3, 3:3, 3:5, 4:6, 6:6, 8:7, 8:9, 10:9, 11:10, 11:13, 14:13, 15:14, 15:16, 16:17, 17:19.

Hned od začátku se rozpoutala velká bitva o každý míč. Chvíli byli kousek nahoře domácí (2:1, 7:6, 11:10), chvíli hosté (2:4, 4:6, 11:13) podle toho, komu se zrovna víc dařilo podání. A v návaznosti na něj další činnosti. Oba týmy předváděly výborný volejbal i nevynuceně chybovaly, zahajovací část byla jako na houpačce. Až udeřila dvěma esy za sebou Šepelová (18:18 – 18:21), což znamenalo zlomový moment ve prospěch mírně lepšího úpéčka – 22:25.
Rovněž zkraje druhého dějství se hráčky VK potýkaly s problémy na přihrávce, vinou vlastních nepřesností se jim nedařilo získávat dlouhé výměny (1:3). Právě v ten okamžik se však chytily hodně povedenou pasáží na 9:4, kdy zkvalitnily úplně vše. Naopak protivnice pod zvýšeným tlakem znejistily, vyrobily řadu hrubek a nabíraly stále větší ztrátu (14:6). Pak se vzpamatovaly dílčím dotažením na 14:9, nicméně mančaft útočně tažený dvojicí Fričová + Faltínová se nenechal zviklat. A skvělým výkonem rivalky přejel – 25:14.
Prostějovanky potřebovaly k postupu získat ještě jeden set. Na úsvitu třetího rychle otočily z 0:2 na 3:2, ale vzápětí je rozhodil účinný servis Silvy (3:6). Tady olomoucké družstvo nabralo zpátky předtím poztrácenou pohodu a diktovalo dění na palubovce (6:10). Rozparádila se především Šepelová, zatímco vékáčko při zhoršeném příjmu nezvládalo vítězně zakončovat (8:10 – 9:15). A jakmile se olomoucký soubor ocitl v převaze, průběh tohoto dílu si vcelku bezpečně pohlídal – 19:25.
Dramatická bitva v bouřlivé atmosféře tak pokračovala. V nástupu do čtvrtého dílu Čadovy svěřenkyně trochu odskočily (3:3 – 5:3), což jim pomohlo. Tentokrát to byly ony, kdo se tím nastartoval z herního útlumu do volejbalové ofenzivy. Únik na 12:7 pro ně vypadal dost slibně, leč Hrochovy ovečky dokázaly záhy odpovědět. Při podání Mostsitske vyvinuly značný nápor, kterým pětibodovou šňůrou vyrovnaly z 13:8 na 13:13. Kolektiv kapitánky Bajusz se náhle trápil, zanedlouho prohrával (14:15, 16:18). Přesto ještě zabral smazáním svého manka (21:21), ale navzdory enormní snaze mač nezachránil – 22:25 a 1:3.
O všem tudíž musel rozhodnout zlatý set, v němž se Olomoučanky nejprve držely na koni (1:3). A když dámy v růžovobílých dresech srovnaly na 3:3, jejich konkurentky znovu bryskně skočily do sedla (3:5). Jenže prostějovské bojovnice nic nevzdaly, vývoj obrátily ze 4:6 na 8:7 a nervydrásající partie gradovala. Její koncovka od skóre 11:10 byla doslova infarktová. Silva a spol. vystřihly tříbodovou otočku (11:13), načež domácí parta kontrovala stejným způsobem za pomoci dvou kvalitních servisů střídající Dvořáčkové (14:13). Ta však další podání zkazila, poté Prostějov nevyužil ani svůj druhý mečbol (15:14). Což naopak soupeřky na třetí pokus svedly a mohly dát průchod obří euforii – 17:19.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „My jsme se dnes trochu báli hrát, nebyli v takové pohodě. Olomouc byla jistější, dělala méně chyb a zejména měla Jéssicu Silva, která uhrála spoustu těžkých balónů. My jsme takovou tahounku v rozhodujících chvílích neměli. Přesto jsme se po zaslouženě ztraceném zápase bojovností propracovali ke dvěma mečbolům v naprosto vyrovnaném zlatém setu, ale i v těchto momentech nám něco chybělo. Soupeř zvládl úplnou koncovku opět lépe, zatímco my jsme se vlastně celé utkání potýkali s nedostatečně pevnou psychikou.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „V regulérním utkání jsme Olomouci bohužel podlehly, když jsme dělaly svoje strašně dětinské chyby a doplatily na to. Zlatý set pak byl souboj buď a nebo. A znova bohužel, dalšími vlastními chybami i hrubkou rozhodčího jsme nezvládly nejtěsnější možnou koncovku. Soupeř postupuje, já mu gratuluju a my prostě budeme hrát už jen v lize.“
Martin Hroch (hlavní trenér UP Olomouc): „Celá série korespondovala s ženským volejbalem. Po domácí porážce 1:3 v prvním vzájemném zápase i další ligové 2:3 s Olympem jsem holkám vyčistil hlavy, celý ten týden byl u nás hodně nervózní. Dneska si to ale vše sedlo, pomohlo zařazení Lucky Herdové do týmu. Sice jsme neměli moc času na sehrání s ní, avšak všechny hráčky vzaly úpravy systému za své, abychom Prostějov přetlačili. Soupeři patří uznání za výbornou sérii, diváci si určitě přišli na své. A ve Final Four Českého poháru jsme o fous my.“
Barbora Gambová (kapitánka UP Olomouc): „Do dnešního zápasu jsme vstupovaly v nelehké pozici, ale řekly jsme si, že když Prostějov dokázal vyhrát 3:1 u nás, tak i my zvládneme zvítězit za tři body u něj. To se nám celkově dobrým výkonem podařilo. A závěrečný zlatý set byl potom nesmírně vyrovnaný od prvního do posledního balónu, rozhodovaly maličkosti. My jsme těsně uspěly, protože jsme nepolevily až do úplného konce.“