9 TJ Sokol Frýdek - Místek27343171912:224220

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Špatně jsme začali a náš rýsující se obrat z 0:2 pak zrušilo šest neproměněných setbolů ve čtvrté sadě

05.04.2024 | Postupový mečbol v semifinále extraligy žen ČR 2023/24 získaly liberecké volejbalistky. Ve třetím utkání série vyloupily prostějovské hřiště, když byly dvě sady jasně lepší. A když pak domácí soubor směřoval pozvednutím vlastního výkonu k možnému otočení celého souboje, dokázala Dukla zachránit už téměř ztracený čtvrtý set. Ujala se tím zápasového vedení 2:1.

VK Prostějov - Dukla Liberec 1:3 (-19, -15, 18, -29)

Stav série: 1:2.
Rozhodčí: Činátl a Grabovský. Čas: 128 minut. Diváci: 400. Sestava Prostějova: J. Smolková 8, Trnková 17, Tošič 8, Faltínová 17, Löff 15, Bajusz, libero Meidlová - M. Smolková. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Liberce: Šulcová 13, de Mello 10, N. Kvapilová 18, Herdová 20, Vyklická 10, Robins-Hardy 1, libero Kolářová - Fixová 1, Pragerová, Frankevych. Trenéři: Libor Gálík a Dita Gálíková.
Bodový vývoj - první set: 0:3, 1:4, 3:4, 4:5, 4:10, 5:11, 7:11, 9:12, 11:13, 12:15, 16:15, 16:17, 17:20, 18:22, 19:25. Druhý set: 1:1, 1:4, 3:6, 5:6, 5:11, 7:11, 8:12, 8:15, 10:17, 12:17, 12:19, 14:19, 14:24, 15:25. Třetí set: 3:2, 3:7, 7:7, 11:8, 13:9, 14:10, 14:12, 16:12, 17:14, 21:14, 22:15, 22:17, 23:18, 25:18. Čtvrtý set: 1:0, 1:4, 4:4, 4:6, 6:6, 8:8, 8:10, 11:10, 12:11, 12:14, 13:15, 15:15, 16:17, 18:17, 18:19, 21:19, 24:22, 24:24, 25:24, 26:25, 26:27, 28:27, 29:28, 29:31.

Severočešky okamžitě utekly na 0:3 a vedení pak držely, brzy jej další bodovou šňůrou ještě zvýšily (4:5 - 4:10). Byly lepší ve všech činnostech a tlačily nejen podáním, naopak vékáčko často chybovalo. Zvedlo se až od stavu 5:11, celkovým zkvalitněním výkonu trpělivě ukrajovalo ze svého manka (7:11, 11:13). A když pak skvěle zaservírovala Klára Faltínová, povedlo se otočit z 12:15 na 16:15. Soupeřky si ale hned vzaly vedení zpátky (16:17, 17:20), aby zbytek zahajovacího dějství bezpečně uhlídaly. V součtu měly víc herní jistoty i přesnosti - 19:25.
Hanačky se potýkaly s problémy nejen na přihrávce, protivnice je většinu času předčily obranou v poli s následným proměňováním protiútoků. Právě v ofenzivě potřeboval domácí tým příliš mnoho pokusů ke skórování, proto znovu nabral brzkou ztrátu 1:4. Kterou pak nemohl dalšími zaváháními zlikvidovat, místo toho spadl do nové krize. Klára Vyklická vystupňovala ostré podání a větší trhák byl na světě (5:6 - 5:11). Rozjetá Dukla prostě kralovala komplexní herní převahou, což jí vydrželo i ve zbytku druhé části včetně drtivého závěru - 15:25.
Moravské družstvo se tak ocitlo na pokraji porážky, navíc dlelo po veškerých stránkách hodně dole. Nikdo z jeho středu nezvedal zplihlý prapor, zatímco v libereckém mančaftu to výborně šlo úplně každé plejerce. Jen v úvodu třetího dílu to možná chvilku vypadalo na případné zdramatizování duelu, leč výrazně lepší hosté si zvratem z 3:2 na 3:7 razantně vzali svou výhodu zpět. Nicméně Čadovy svěřenkyně v okamžiku tohoto nejhlubšího trápení obdivuhodně vstaly z mrtvých. A náhlým super progresem se záhy ocitly premiérově během střetnutí víc nahoře (7:7, 11:8, 13:9). Naprostou změnu ve vývoji pak potvrdil dominantní finiš VK - 25:18.
Zkraje čtvrté periody ovšem Prostějovanky udělaly několik hrubek za sebou, což podještědský celek pohotově ztrestal sérií čtyř získaných výměn v řadě (1:0 - 1:4). Vzápětí bylo srovnáno 4:4, bitva v bouřlivé atmosféře hlučných fanoušků zvolna gradovala. Následující pasáž vyznívala rovnocenně, byť se cifry neustále přelévaly z jedné strany na druhou (8:10, 11:10, 12:14, 15:15, 18:17, 18:19). Rozhodovala nervydrásající koncovka, v níž hanácká parta otočila na 21:19 a zdálo se, že pak už těsný náskok uhájí (24:22). Avšak liberecká družina odvrátila čtyři setboly, načež sama měla mečbol (26:27). Ten ještě domácí suita zrušila, ale druhý za pár minut po dalších dvou vlastních promarněných setbolech již ne - 29:31 a 1:3.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Začátek utkání se mi z naší strany vůbec nelíbil. První dva sety jsme byli pasivní a nejistí, nedokázali se prosadit, chyběla nám i bojovnost. Proto jsem byl rád, že se nám to zlepšením během třetího setu povedlo zlomit. Dobře jsme bránili, hlavně blokovali. V celém zápase jsme však udělali hodně chyb, zejména právě v obraně. A když jsme přesto mohli vítězně ukončit čtvrtou sadu, nepodařilo se nám proměnit několik setbolů. Proto vyhrál soupeř.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily velice špatně, vůbec nehrály naši hru, často chybovaly. Tak trochu jsme skládaly zbraně, až ve třetím setu se nám podařilo zvednout bojovností. Sice jsme i dál dělaly chyby, ale tím víc bojovaly a dostávaly se výš a výš. Bohužel v jinak moc hezkém i dramatickém čtvrtém setu jsme nedokázaly být dostatečně razantní ani důsledné v koncovce při mnoha setbolech. Naopak Liberec do toho šel plnou silou a urval to, zatímco my jsme se asi lekly možnosti jít do tiebreaku.“
Libor Gálík (hlavní trenér Dukly Liberec): „V první řadě gratulace holkám, že zvládly tohle těžké utkání. Začali jsme ho výborně, druhý set odehráli taky výborně a ještě úvod třetí sady byl opět výborný. Až potom jsme udělali taktické chyby, zápas se začal otáčet. Naštěstí jsme zvládli vypjatou koncovku čtvrtého setu a máme tedy druhý vítězný krok. Je to však a jistě i dál bude obrovský boj tak, jak jsem říkal už před celou sérií.“
Klára Vyklická (kapitánka Dukly Liberec): „Jsem jednoznačně ráda za to, že jsme dokázaly vyhrát. První dva sety těžkého zápasu jsme zvládly výborně bez našich chyb nebo výkyvů, ale třetí už se nám nepovedl. Ve čtvrtém jsme se Prostějova vyrovnaně držely až do emočně, fyzicky i celkově náročné koncovky, kterou se nám povedlo otočit. Z vítězství máme velkou radost.“