České Budějovice nahradí v DATART extralize ČR končící Šantovku Olomouc
03.06.2026 | Tak už je to oficiálně platná a potvrzená informace: volejbalistky Šantovka Olomouc UP končí v DATART extralize žen ČR, kde je nahradí suverénní vítězky 1. ligy žen ČR 2025/26 VK Madeta České Budějovice.
Už dříve šéf olomouckého klubu Jiří Zemánek připustil, že Šantovka UP má mnohamiliónové dluhy a jednou z variant možných řešení je nepokračování v nejvyšší české soutěži. Na což skutečně došlo a tradiční hanácká organizace založená v roce 1953 DATART extraligu opustí.
Nějakou dobu se řešilo, zda elitní ženská soutěž ČR zůstane pouze s jedenácti účastníky, nebo v ní Olomouc nahradí České Budějovice. A případně za jakých okolností. Nakonec Jihočešky, jež projely uplynulým prvoligovým ročníkem bez jediné porážky a následně prohrály baráž o postup s Olympem Praha 0:3 na zápasy, tuzemské extraligové řady opravdu doplní.
Soutěž tak bude mít i v nové sezóně 2026/27 stejný hrací systém, kdy se v dlouhodobé části střetne všech dvanáct týmů dvakrát každý s každým doma + venku v celkem dvaadvaceti kolech. V DATART extralize však už budou chybět Olomoučanky coby čtyřnásobné mistryně republiky a trojnásobné vítězky Českého poháru v novodobé éře samostatné ČR.
A volejbalistky VK Prostějov tudíž přijdou o klasické derby souboje se svými největšími krajskými rivalkami z nedaleké metropole Hané...












